Powietrze i zanieczyszczenia

Term Definition
Ozon

Związek chemiczny, zbudowany z trzech atomów tlenu. W górnych partiach atmosfery potrzebny do blokowania szkodliwych promieni UV - w niższych składnik smogu.

Odsłony - 187
Pyły zawieszone

To bardzo małe pyłki, znacznie mniejsze od ludzkiego włosa, ale bardzo szkodliwe dla organizmu.

Myślowo zostały podzielone na dwa rodzaje PM10 i PM 2.5. Cyfry za PM oznaczają maksymalną średnicę pyłka wyrażoną w μm (mikrometrach, jest to jedna milionowa część metra, czyli 10−6 m).

W zależności od średnicy pyłka posiadają one różny wpływ na organizm człowieka:

  • Pyły PM10 osiadają w górnych partiach dróg oddechowych, skąd są wydalane przez organizm. Zawierają jednak metale ciężkie, których wogóle nigdy w organiźmie nie chcielibyśmy mieć.
  • Pyły PM2.5 przenikają do płuc i osiedlają się na ich ściankach, utrudniając wymianę gazową. Są czynnikiem chorobotwórczym. Powstają w wyniku reakcji zachodzących w atmosferze z np. dwutlenek azotu NO2  czy dwutlenek siarki SO2 .

Dopuszczalną zawartość stęenia pyłów definiuje dyrektywa 2008/50/WE, jednak pyły nie chcą jej słuchać.

W wielu miastach w Polsce normy są w pewnych okresach czasu przekroczone o ponad 1000%.

Bielsko-Biała znajduje się na 20 miejscu w rankingu najbardziej zaniczyszczonych miast w Polsce pod względem pyłów. Średnio normy mamy przekorczone o ponad 300%. Źródło 

 

Odsłony - 179
Synonyms - PM10, PM2.5, pyły
Smog

Smog to powietrze wraz z niepożądanymi związkami chemicznymi i pyłami.

Charakteryzują się one dużą szkodliwością dla zdrowia ludzi i zwierząt:

  • wywołują alergie,
  • wywołują astmę oraz sprzyjają jej napadom,
  • sprzyjają zapaleniu górnych dróg oddechowych,
  • powodują niewydolność oddechową,
  • wywołują paraliż układu krwionośnego.

 Powstawaniu smogu sprzyja:

  • działalność człowieka, 
  • brak wiatru,
  • duża wilgotność powietrza.

W trakcie trwającego 5 dni wielkiego smogu londyńskiego w wyniku komplikacji oddechowych zmarło ponad cztery tysiące osób (w sumie w efekcie działania wielkiego smogu londyńskiego zmarło około dwunastu tysięcy osób).

Odsłony - 196
Synonyms - smogu, smogiem
Tlenek węgla

Tlenek węgla - CO znany powszechnie jako czad, jest częstą przyczyną zatruć w domach, o których informują nas media w sezonie grzewczym. Na wolnym powietrzu, jako składnik smogu, jest równie szkodliwy.

Tlenek węgla jest szkodliwy dla ludzi, bo łączy się on w krwi z hemoglobiną, blokując przepływ tlenu. W ten sposób komórki organizmu nie dostają tlenu. Jest to śmiertelnie niebezpieczne dla całego organizmu.

Tlenek węgla jest efektem niecałkowitego spalania. Już niewielkie stężenie w powietrzu może wywołać śmierć w ciągu kilkudziesięciu minut.

Warto w domu zabezpieczyć się przed tym "zabójcą". Odpowiedni czujnik tlenku węgla kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jego trwałość to około 7 lat (ze względu na substancje radioaktywną wewnątrz czujnika). Po tym czasie czujnik powienien zostać wymieniony.

CO jest gazem bezwonnym, co dodatkowo dodaje mu siły rażenia, ponieważ go nie wyczuwamy.

 

Odsłony - 159
Synonyms - tlenki węgla, tlenku węgla
Tlenki azotu

Azot nie jest pierwiastkiem chemicznym, który jest szczególnie aktywny. Jednak przy wysokich temperaturach (np. w silnikach samochodów) może połączyć się z tlenem, czego konsekwencje mogą być fatalne dla środowiska.

Tlenki azotu są 10 razy bardziej toksyczne od zabójczego tlenku węgla.

W przyrodzie azot występuje z tlenem i nie tworzy tlenków. Aby się połączył z tlenem potrzebna jest wysoka temperatura, jaka występuje np. w silniku spalinowym.

Osprzęt silników spalinowych jest wyposażony w urządzenia zapobiegające powstawaniu tlenków azotu (zawory EGR) jak również neutralizujące już powstałe tlenki, ale często wiele osób wyrzuca te urządzenia ponieważ posiadają one określoną trwałość:

  • zawory EGR - należy je czyścić co około 80 tysięcy kilometrów,
  • katalizatory - średnio należy wymienić co 200 tysięcy kilometrów.

 

Odsłony - 494
Tlenki siarki

Szkodliwy dla organizmów żywych, a także powoduje kwaśne deszcze.

Dwutlenek siarki - SO2  jest składnikiem smogu, który jest na pewno szkodliwy dla ludzi i zwierząt.

Co więcej, w atmosferze potrafi przekształcić się w tlenek siarki (VI) a następnie w kwas siarkowy (VI) - główny powód kwaśnych deszczy. 

Siarka do spalin przechodzi od paliwa. Szczególnie dużo może jej być jest jej w węglu i ropie naftowej.

 

Odsłony - 289
Węglowodory

Przedostają się do wnętrza człowieka przez naskórek lub drogi oddechowe. Następnie powodują powstanie związków chemicznych generujących nowotwory.

Odsłony - 256